Kategoria
Lokalizacja
-
Beera Meiselsa 18, 31-058 Kraków, Lesser Poland Voivodeship, PL
Beera Meiselsa 18, 31-058 Kraków, Lesser Poland Voivodeship, PL
Listopad minie pod znakiem designu, a to za sprawą festiwalu Sztuka do Rzeczy- design w Krakowie! Już po raz będziecie mogli wziąć udział w wielu wystawach, wykładach, debatach i warsztatach. Tegoroczna edycja projektu odbędzie się pod hasłem "Sprawczość"
Nas też nie może tam zabraknąć Dlatego serdecznie zapraszamy na specjalną edycję targów Vintage i Retro Kogel Mogel, która odbędzie się 11-12 listopada w klubokawiarni Hevre - miejscu aktywizującym, wspierającym i łączącym miejskie środowisko artystyczne z mieszkańcami.
Będzie to wyjątkowa okazja, aby na stoiskach naszych wystawców zaopatrzyć się w oryginalne i ponadczasowe perełki. Czekać na Was będzie odzież, akcesoria, a także design dawnych lat ( targi odbywają się tylko i wyłącznie w niedzielę).
Ponadto przygotowaliśmy dla Was wydarzenia towarzyszące, które będą trwały dwa dni.
Program wydarzenia:
11 listopada, sobota:
1.10.00-13.00- Warsztaty dla dzieci "Sprawczość"
2.13.00-16.00- Warsztaty dla dzieci "Sprawczość"
12 listopada, niedziela:
1.10.00-15.00- Warsztaty dla dorosłych "Obraz i nośnik"
2.11.00-19.00- Targi Vintage i Retro Kogel Mogel
3.15.30-17.00- Wykład "Powojenne szkło i ceramika Krakowa i okolic okiem kolekcjonera"
4.17.00- 19.00- Wykład "Marian Sigmund - projektant"
Wykłady:
- "Powojenne szkło i ceramika Krakowa i okolic okiem kolekcjonera" Szczególnym czasem w historii polskiego wzornictwa jest okres od lat 50-tych do 70-tych dwudziestego wieku. Przemiany polityczne w Polsce sprzyjały wówczas uwolnieniu działań artystycznych. Zderzenie otwartych na nowe pomysły artystów, zwykle zazdroszczących możliwości kolegom z zachodu, z szarą produkcją przemysłową PRL-u, skutkowało pojawieniem się wielu ciekawych inicjatyw w zakresie sztuki użytkowej.
Celem wykładu jest przybliżenie tematyki powojennego wzornictwa, w szczególności szkła i ceramiki tworzonych w Krakowie i okolicach.
Wykład poprowadzi Bartosz Łuszczek, pasjonat i kolekcjoner powojennego wzornictwa.
- "Marian Sigmund- projektant"
Twórczość Mariana Sigmunda jest twórczością polskiego wzornictwa XX wieku. Artysta z jednej strony wpisuje się w historię wzornictwa z drugiej jest jego twórcą oraz jednym z czołowych przedstawicieli.
Jednocześnie wydaje się, że należał do tej grupy wielkich ludzi, którzy potrafili zachować wysoki poziom artystyczny w złożonym okresie PRL-u.
Podczas wykładu Magdalena Smaga zaprezentuje bogaty dorobek Artysty projektującego zgodnie z zasadami przedwojennego warszawskiego „Ładu”. Po wojnie związanego z Krakowem –
projektującego między innymi dla Nowej Huty czy Zamku
Królewskiego na Wawelu.
Wykład poprowadzi Magdalena Smaga historyczka sztuki, muzealnik, śledzi zmiany we wzornictwie przede wszystkim z okresu PRLu - opisuje je i poznaje.
Warsztaty dla dorosłych:
- Warsztaty "Obraz i nośnik "
W trakcie warsztatów uczestnicy zapoznają się z różnymi typami materiałów archiwalnych, dowiedzą się o czynnikach szkodliwych dla archiwaliów i o sposobach zabezpieczania zbiorów. Wspólnie przyjrzymy się metodom z zakresu konserwacji zabezpieczającej oraz różnym typom opakowań ochronnych.
Warsztaty prowadzi Anna Seweryn – konserwatorka fotografii, absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie oraz Hochschule für Technik und Wirtschaft w Berlinie (konserwacja materiałów fotograficznych i audiowizualnych). Pracowniczka Archiwum Narodowego w Krakowie – konserwatorka materiałów archiwalnych, opiekunka zasobu fotograficznego i audiowizualnego Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Warsztaty dla dzieci:
- Warsztaty "Sprawczość"- Warsztaty kreatywne mające na celu wyjaśnienie pojęcia sprawczości uczestnikom poprzez
doświadczanie bycia w grupie i pracy z przedmiotem.
Prowadzący:
Warsztaty poprowadzi Katarzyna Mikurda absolwentka Krakowskiej Szkoły Artystycznej, kierunek aktorstwo. Studiowała również kulturoznawstwo ze specjalizacją sztuki audiowizualne na Krakowskiej Akademii.
Miejsce : Hevre ul. Meiselsa 18
Data: 11 - 12 listopada
Godzina: 10.00-19.00
Organizatorzy:
Monika Skwarczyńska
kontakt: [email protected]
Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków.
Serdecznie zapraszamy!
Dodaj opinię