fbpx
Site logo

EkoCentrum Punkt Zwrotny: Odkryj Tajemnice Fast Fashion

Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd wzięły się ubrania, które nosicie każdego dnia? Czy kiedykolwiek zamyślaliście się nad tym, jakie są konsekwencje wyboru tzw. „fast fashion” nie tylko dla waszych portfeli, ale również dla środowiska? W dzisiejszym wpisie pragniemy przedstawić wyjątkową inicjatywę – EkoCentrum Punkt Zwrotny, którym kieruje Małgosia Żmijska i Joanna Studzińska. To miejsce, w którym młodzież (i nie tylko!) może odkryć tajemnice zrównoważonej mody i zrozumieć, dlaczego wybór używanej odzieży może być nie tylko stylowy, ale również przyjazny dla planety.

Małgosia Żmijska

Małgosia Żmijska – 10 lat temu razem z przyjaciółką – Joanną Studzińską założyła kolektyw artystyczno-produkcyjny Mamy Projekt. Od zawsze osią działalności kolektywu była ekologia. Dziewczyny wraz ze swoim zespołem tworzą zasięgowe projekty edukacyjne online i offline (ekoeksperymentarium.pl / niemapa.pl), a ich najnowszym dzieckiem jest Punkt Zwrotny – warszawskie EkoCentrum, pełne multimedialnych zagadek i wyzwań na czas, w której młodzież odkrywa tajemnice fast fashion i dowiaduje się, dlaczego ubrania używane są przyjazne dla Planety.

Małgosia Żmijska EkocEntrum Punkt Zwrotny
Małgosia Żmijska fot. Sandra Cytacka

Skąd pomysł na otwarcie EkoCentrum o modzie?

Małgosia: Raporty trąbią o tym, że młodzież słyszała o zmianach klimatu, ale nie ma dostatecznej wiedzy i narzędzi żeby zrozumieć ich konsekwencje, dlatego często przyjmują bierną postawę wobec tego zjawiska. “Jeśli i tak mam umrzeć to niech to będzie w modnych butach” powiedział nam podczas wywiadów pewien nastolatek. To naturalne, bo ludzie budują swoją tożsamość poprzez stroje, dodatki i wygląd. Jednak ten tekst młodego człowieka był dla nas impulsem do stworzenia alternatywnej formy edukacji ekologicznej poświęconej zrównoważonej modzie. 

No właśnie, ale ekologia i moda - mogłoby się wydawać, że te dwa hasła nie mają ze sobą wiele wspólnego…

Małgosia: W tym rzecz – często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że rocznie produkujemy aż 62 miliony ton odzieży, a co piąta rzecz nigdy się nie sprzedaje i zostaje odpadem, a zaledwie 1 procent ubrań jest recyklingowana. Dodatkowo, produkcja ciuchów to nie tylko zużywanie materiałów, to też zużywane zasoby. Wyprodukowanie tylko jednego t-shirta to ponad 8 tysięcy litrów wody prawie dwa razy tyle ile mieści się w standardowym basenie ogrodowym. Jak widzisz te dwa tematy mają ze sobą wiele wspólnego. 

Tę wiedzę dajecie w EkoCentrum, ale w nietypowy sposób…

Małgosia: Kiedy najlepiej uczymy się czegoś nowego? Kiedy sami doświadczamy i odkrywamy. Dlatego nasze projekty tworzone są to, by uczestnicy mogli inspirować się przez działanie. W Punkcie Zwrotnym mówimy o zrównoważonej modzie i uczymy o cyrkularności w pokojach ekozagadek.  Stawiamy na ekscytującą edukację i okazuje się, że to klucz do sukcesu. Widzimy młodych ludzi, którzy przychodzą do EkoCentrum mając głowę w smartfonach ale już po chwili wkręcają się w rozwiązywanie zagadek i na koniec zaczynają dostrzegać problem, rozmawiają z nami, dzielą się radami. 

Młodzież i dorośli mogą bezpłatnie odwiedzać Punkt Zwrotny, a co ich czeka w środku?

Małgosia: Zapraszamy grupy młodzieży szkolnej do wspólnej zabawy w czterech pokojach tematycznych. W każdym z nich, poprzez zagadki i gry można odkrywać kolejne tajemnice fast fashion. Gracze wyłapują manipulacje w reklamach i Social Mediach, poznają cyrkularność w praktyce i sprawdzają jak czytać metki. Ratują las ścięty pod produkcję wiskozy i liczą ile wody potrzeba do produkcji bawełny. Na koniec wszyscy spotykamy się w okrągłym forum, gdzie razem z edukatorem utrwalamy wiedzę zdobytą w Punkcie Zwrotnym. Właśnie tam rozmawiamy z młodzieżą i wspólnie szukamy sposobów na to, żeby kupowanie ciuchów nie było szkodliwe dla nas i planety. Często pytamy o to jakie są ich refleksje i jak każdy z nas może wpływać na zmniejszenie ogromnej nadprodukcji w branży odzieżowej i tutaj zazwyczaj pada hasło “lumpeks”. To dobrze, bo przecież kupowanie ciuchów w lumpeksach to dawanie im drugiego życia. Ja sama nie pamiętam kiedy byłam w sieciówce – tym bardziej, że teraz praktycznie na każdym osiedlu można znaleźć sklep z używaną odzieżą.

Młodzież w EkoCentrum Punkt Zwrotny w Warszawie

Masz swoje ulubione miejsca, w których polujesz na ubraniowe perełki?

Małgosia: Pewnie, że mam – zarówno w Łodzi jak i Warszawie.  Mam też “sieć znajomych”, którzy mają podobne podejście do mody i wspólnie przekazujemy sobie ubrania po dzieciach, ale i sami wymieniamy się ciuchami, których już nie nosimy. Taka “wymienialnia” to super sprawa – każdemu polecam.

A na co zwracasz uwagę kupując ubrania w lumpeksach czy wymieniając się ze znajomymi?

Małgosia: Przede wszystkim na skład, markę i stan ubrania. To jest prostsze w ubraniach z drugiej ręki, bo te ciuchy już przeszły “chrzest bojowy”, były używane przez innych i widać jak zachowują się po używaniu, praniu, prasowaniu. Łatwiej jest ocenić ich wytrzymałość niż tych nowości kupowanych w sklepach. Mega ważny jest też dla mnie materiał – wspomniana wcześniej wełna merynosa i bawełna – to moje zdecydowane top dwa. 

Jak zachęciłabyś młodych ludzi żeby kupowali w lumpeksach, a nie w sieciówkach?

Małgosia: Jest kilka powodów. Znajdziesz tam oryginalne ubrania, o niepowtarzalnych krojach i wzorach. Od razu rozpoznasz czy dany materiał będzie Ci długo służył. Ceny są przyjazne dla portfela, a ja osobiście relaksuje się podczas szperania. 

EkoCentrum Punkt Zwrotny mieści się przy ul. Jagiellońskiej 88 w dawnej bramie FSO (teraz FSO Park). Żeby wziąć udział w bezpłatnym oprowadzaniu klasy – wystarczy się zapisać – link do formularza. W weekendy w Punkcie Zwrotnym będą odbywać się warsztaty less waste, spotkania, wymiany ubrań, a EkoCentrum będzie współpracować z różnymi organizacjami ekologicznymi. Zapraszamy na przykład w weekend Black Friday – w piątek 24.11 razem z Fashion Revolution robimy pokaz filmu The True Cost, a w sobotę 25.11 cały dzień warsztatów na temat dbania o ubrania.

Kuratorki Punktu Zwrotnego: Małgosia Żmijska & Joanna Studzińska 

Konsultacje merytoryczne: Aleksandra Włodarczyk, Agata Rudnicka

Projekt architektoniczny: Dziewczyny od wystaw (Joanna Góra-Raurowicz, Magdalena Michalczyk, Katarzyna Similak) we współpracy z Elżbietą Biskup

Ilustracje, kreacja: Kinga Offert

punktzwrotny.com

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments