fbpx
Site logo

Jak pielęgnować buty?

Buty są częścią garderoby, która wymaga od nas specjalnej troski i dbałości. Zobacz, w jaki sposób powinieneś o nie odpowiednio dbać i je pielęgnować, aby mogły służyć Ci jak najdłużej! ✨👞

Tekst przygotowała Karolina Chudzicka – osobista stylistka, jedna z partnerek biznesowych SecondHandy.com.pl.

Sama znam to uczucie, gdy butów po jednym sezonie nie opłacało się nawet zanosić do szewca, bo koszt naprawy był dużo wyższy, niż cena samego obuwia. Przede wszystkim to czego się nauczyłam to, że naprawdę ciężko zadbać o buty z poliuretanu – potocznie zwanej „eko skórą” – notabene nie ma ona nic wspólnego z ekologią. Po prostu raczej prędzej, aniżeli później się rozpadną.

Z tego powodu zajmiemy się pielęgnacją butów ze skóry licowej, zamszowej oraz nubuku. Takie obuwie może posłużyć nam na naprawdę długie lata. Zachęcam więc do kupowania takich butów, jeśli tylko mamy taką możliwość.

Jak impregnować buty?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że nie wolno doprowadzić do przemoczenia butów z naturalnych skór, więc pierwszy krok pielęgnacji to zaimpregnowanie nowo zakupionej pary przed pierwszym założeniem. Na rynku mamy dostępne impregnaty do skóry licowej, zamszu i nubuku.

Impregnat do każdego rodzaju skóry oraz impregnat do zamszu i nubuku eobuwie.com.pl

Impregnat stosujemy tylko na czyste i suche buty – mówiąc suche, mam na myśli te, w których nie chodziliśmy przez ostatnią dobę. Oczywiście impregnujemy je w zależności od tego, czy często użytkujemy buty i je czyścimy.

Czasem zdarzy się sytuacja, że nasze buty przemoczymy do „suchej nitki”. Wtedy suszymy je w temperaturze pokojowej (nie kładziemy ich na grzejnikach!), koniecznie z prawidłami albo papierem włożonym do środka.

Jak czyścić buty z kurzu i błota?

Ważne jest, by buty czyścić regularnie. Pomijam aspekty estetyczne, ale kurz i błoto nie robią nic dobrego dla skóry naturalnej, a zwłaszcza nubuku i zamszu. Ja bardzo często myję podeszwy butów szczoteczką do zębów pod bieżącą wodą, bo w swojej kolekcji nie mam butów z podeszwą ze skóry. 

Buty ze skóry licowej przemywamy szmatką z wodą i mydłem do rąk. Starajcie się nie doprowadzać do zaschnięcia błota na zamszu i nubuku – miejscowo przemywamy takie miejsce szmatką z środkiem czyszczącym. Zaschnięty brud może być niemożliwy do usunięcia. Do regularnego czyszczenia zamszu i nubuku niezbędna jest szczotka do butów. Wszelkie rysy na nubuku polerujemy gumką.

 Kostka do czyszczenia nubuku / kulig.pl oraz szczotka do zamszu i nubuku /ccc.eu

Nie zapominajmy o paście do butów ze skóry licowej w odpowiednim kolorze, którą nakładamy na suche i czyste obuwie. Jest to minimum pielęgnacji butów. 

Pasta do butów / lancerto.com 

Szczególnie jesienią i zimą warto stosować tłuszcz do skóry, który ją nawilży i nabłyszczy. Ja takiego tłuszczu do butów używam przez cały rok, bo jest bezbarwny i nie stosuję wtedy pasty. Nakładam go w zależności od zapotrzebowania, jesienią i zimą, nawet co każde czyszczenie.

Bezbarwny tłuszcz do obuwia / wojas.pl 

Poza wymienionymi produktami, w sklepach mamy szeroki wybór innych specyfików, ale ja sama stosuję tylko te, które poleciłam. W ten sposób w swojej kolekcji butów mam takie, które są ze mną od 9 lat.

Co oprócz pielęgnacji?

Pamiętajcie o tym, że odpowiednia pielęgnacja to nie jedyny sposób, żeby nosić buty przez kilka sezonów. Warto zanosić je do szewca na wymianę fleków albo do naprawy. Często możemy zapobiec zniszczeniu się butów przez dodatkowe zabezpieczenia, które wykona specjalista. 

Ostatnim, równie ważnym aspektem, jest przechowywanie butów. Widziałam szafki i szafy, w których buty leżały upchnięte, jeden na drugim. Takim sposobem przykładamy się do niszczenia butów. Warto mieć wolną przestrzeń w szafce na buty, które aktualnie nosimy. Najlepiej aby stały z włożonymi prawidłami albo po prostu gazetą/papierem. Ja praktycznie wszystkie buty cały czas trzymam w oryginalnych pudłach z papierem włożonym do środka. Koniecznie chowajcie w ten sposób swoje obuwie sezonowe, tak by zapobiec się jego kurzeniu.

Mam nadzieję, że teraz tak jak ja będziecie się cieszyć swoimi butami przez wiele sezonów! 👢

Jeśli wpis Ci się podobał, udostępnij go znajomym!

Facebook
LinkedIn
Pinterest

Poprzednie wpisy na blogu:

najlepsze lumpeksy kraków baner
Rankingi

Najlepsze lumpeksy w Krakowie – gdzie warto iść?

Jakie lumpeksy w Krakowie cieszą się największą popularnością? Zobacz najlepsze lumpeksy w Krakowie w roku 2023, które zostały wybrane przez społeczność SecondHandy i ruszaj na lumpeksowe łowy! 🧡 Czego dowiesz się

najlepsze lumpeksy poznań baner
Rankingi

Najlepsze lumpeksy w Poznaniu – gdzie warto iść?

Jakie lumpeksy w Poznaniu cieszą się największą popularnością? Zobacz najlepsze lumpeksy w Poznaniu w roku 2023, które zostały wybrane przez społeczność SecondHandy i ruszaj na lumpeksowe łowy! 🧡 Czego dowiesz się

najlepsze lumpeksy wrocław baner
Rankingi

Najlepsze lumpeksy we Wrocławiu – gdzie warto iść?

Jakie lumpeksy we Wrocławiu cieszą się największą popularnością? Zobacz najlepsze lumpeksy we Wrocławiu w roku 2023, które zostały wybrane przez społeczność SecondHandy i ruszaj na lumpeksowe łowy! 🧡 Czego dowiesz się

najlepsze lumpeksy warszawa baner
Rankingi

Najlepsze lumpeksy w Warszawie – gdzie warto iść?

Jakie lumpeksy w Warszawie cieszą się największą popularnością? Zobacz najlepsze lumpeksy w Warszawie w roku 2023, które zostały wybrane przez społeczność SecondHandy i ruszaj na lumpeksowe łowy! 🧡 Czego dowiesz się

najlepsze lumpeksy trójmiasto baner
Rankingi

Najlepsze lumpeksy w Trójmieście – gdzie warto iść?

Jakie lumpeksy w Trójmieście cieszą się największą popularnością? Zobacz najlepsze lumpeksy w Trójmieście w roku 2023, które zostały wybrane przez społeczność SecondHandy i ruszaj na lumpeksowe łowy! 🧡 Czego dowiesz się

najlepsze lumpeksy szczecin baner
Rankingi

Najlepsze lumpeksy w Szczecinie – gdzie warto iść?

Jakie lumpeksy w Szczecinie cieszą się największą popularnością? Zobacz najlepsze lumpeksy w Szczecinie w roku 2023, które zostały wybrane przez społeczność SecondHandy i ruszaj na lumpeksowe łowy! 🧡 Czego dowiesz się

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments